Šta je Linearna, a šta Cirkularna ekonomija?

Linearna ekonomija

Tradicionalni ekonomski model koji se još uvijek široko primjenjuje u Bosni i Hercegovini (BiH) je linearna ekonomija. Ovaj model funkcioniše po principu “uzmi, napravi, iskoristi, odbaci”. Resursi se ekstraktuju, proizvode se stvari koje se zatim koriste i na kraju bacaju, često bez razmatranja mogućnosti za njihovu ponovnu upotrebu ili reciklažu.

Ključne karakteristike linearne ekonomije:

  1. Ekstrakcija resursa: Sirovine se prikupljaju ili vade, često iscrpljujući prirodne resurse  u velikim količinama za proizvodnju robe.
  2. Proizvodnja: Materijali se transformišu u proizvode kroz proizvodne procese.
  3. Korištenje: Proizvodi se koriste tokom određenog vremenskog perioda.
  4. Odbacivanje: Nakon upotrebe, proizvodi se odlažu kao otpad, često završavajući na deponijama ili se spaljuju bez razmišljanja o njihovoj ponovnoj upotrebi ili reciklaži.

Posljedice linearne ekonomije:

  • Iscrpljivanje prirodnih resursa.
  • Zagađenje i degradacija životne sredine.
  • Povećanje količine otpada na deponijama.

U BiH, linearna ekonomija je i dalje dominantna. Mnoge industrije i domaćinstva funkcionišu na način koji stvara značajne količine otpada, a reciklaža je na relativno niskom nivou. Nedostatak adekvatne infrastrukture i svijesti o reciklaži doprinosi problemima u održivom upravljanju resursima.

Cirkularna ekonomija

Cirkularna ekonomija predstavlja održiviji pristup, fokusirajući se na smanjenje otpada i maksimalno iskorištavanje resursa kroz njihov ponovni ciklus u ekonomskom sistemu. U ovom modelu, proizvodi, materijali i resursi se zadržavaju u upotrebi što je duže moguće, kroz reciklažu, obnovu i ponovnu upotrebu.

Ključne karakteristike cirkularne ekonomije:

  1. Dizajn za Dugovječnost: Proizvodi su dizajnirani da traju duže, sa lakšim popravkama, ponovnom upotrebom i reciklažom.
  2. Obnova Resursa: Materijali iz proizvoda koji su došli do kraja svog životnog ciklusa se obnavljaju i ponovo koriste.
  3. Smanjenje Otpada: Minimiziranje otpada kroz reciklažu.
  4. Ekonomske Prednosti: Smanjenje troškova povezanih sa ekstrakcijom sirovina i upravljanjem otpadom, podsticanje inovacija i novih poslovnih prilika.

BiH se suočava sa izazovima u prelasku na cirkularnu ekonomiju. Iako postoje inicijative i projekti koji promovišu reciklažu i održivo upravljanje resursima, implementacija cirkularnih principa je još uvijek u ranoj fazi. Nedostatak infrastrukture, zakonske regulative i svijesti među građanima ograničava napredak. Međutim, postoje pozitivni pomaci kroz projekte i programe koje podržavaju nevladine organizacije i međunarodne institucije. 

  1. Projekti nevladinih organizacija: Mnoge organizacije u BiH rade na podizanju svijesti o cirkularnoj ekonomiji i reciklaži. Projekti poput „Opštine sa nula otpada“ teže smanjenju otpada na lokalnom nivou.
  2. Podrška međunarodnih institucija: EU i druge međunarodne organizacije pružaju tehničku i finansijsku pomoć za implementaciju održivih praksi u BiH.

Prelazak sa linearne na cirkularnu ekonomiju u Bosni i Hercegovini zahtjeva značajne promjene u infrastrukturi, zakonodavstvu i svijesti građana. Implementacija cirkularne ekonomije može značajno doprinijeti očuvanju prirodnih resursa, smanjenju otpada i unapređenju ekonomske efikasnosti. Ulaganje u obrazovanje, infrastrukturu i podršku inovacijama su ključni koraci ka održivijem ekonomskom modelu

Mi smo mlado udruženje koje teži ka cirkularnoj ekonomiji i smanjenju linearne ekonomije. Naš glavni cilj je smanjenje elektronskog otpada, a veći fokus stavljamo na ponovnu upotrebu (reuse) nego na reciklažu. Svjesni smo da linearna ekonomija, koja se temelji na principu “uzmi, napravi, iskoristi, odbaci”, iscrpljuje prirodne resurse i stvara ogromne količine otpada. Kao odgovor na ove izazove, naše udruženje radi na promovisanju modela cirkularne ekonomije koji se fokusira na produžavanje životnog vijeka proizvoda kroz popravku, obnovu i ponovnu upotrebu.

Kroz različite projekte i aktivnosti, nastojimo podići svijest o važnosti smanjenja elektronskog otpada. Organizujemo edukativne radionice, prikupljamo i popravljamo stare računare i elektronsku opremu, te ih doniramo školama, nevladinim organizacijama i zajednicama kojima su potrebni. Naša misija je dvostruka: ne samo da smanjimo količinu otpada koji završava na deponijama, već i da omogućimo pristup tehnologiji onima koji bi inače bili uskraćeni za nju.

Vjerujemo da prelazak na cirkularnu ekonomiju može donijeti značajne prednosti za našu zajednicu i okoliš. Kroz naše inicijative, nadamo se da ćemo inspirisati i druge da usvoje održivije prakse i da će se svijest o važnosti ponovne upotrebe i pravilnog zbrinjavanja elektronskog otpada širiti. Naši članovi, volonteri i podržavaoci neumorno rade na tome da BiH postane lider u cirkularnoj ekonomiji, smanjujući tako ekološki otisak i stvarajući bolje uslove za buduće generacije. 

Radost i učenje: 5 računara i 23 knjige za omladinski kutak u Zavidovićima!

 Kompjuteri Nade su nedavno posjetili Javnu biblioteku u Zavidovićima, gdje smo s velikim zadovoljstvom podržali njihov rad donirajući 5 računara i 23 knjige! 

 Ova donacija ima poseban značaj jer će omogućiti djeci da ponovo koriste omladinski kutak za učenje, istraživanje i slobodno vrijeme.

Biblioteka, koju vodi direktorica Amra Dervišić, igra ključnu ulogu u zajednici, pružajući djeci i mladima sigurno mjesto za sticanje znanja i razvijanje vještina. Poseban omladinski kutak, koji je opremljen računarima, oduvijek je bio popularno mjesto gdje djeca provode svoje slobodno vrijeme, rade na školskim zadacima i istražuju različite teme.

Naša donacija je stigla u pravom trenutku jer su se stari računari morali povući iz upotrebe. Direktorica Amra Dervišić izrazila je svoju radost zbog ove donacije, naglašavajući koliko je važna za nastavak rada omladinskog kutka.

“Sretni smo što smo dobili ovu donaciju. Omladinski kutak će ponovno biti opremljen i dostupan djeci za seminarske radove, istraživanja i učenje. Mnogo djece je prošlo kroz ovaj kutak od 2010. godine, provodeći svoje slobodno vrijeme i obavljajući razne zadatke na računarima. Nažalost, tehnologija je zastarjela i više nismo bili u mogućnosti da to popravljamo i ažuriramo. Doveli smo se u situaciju da moramo kutak jednostavno rasformirati. Obratili smo se udruženju Kompjuteri Nade i dobili pozitivan odgovor. Sada, s novim računarima, djeca će imati slobodan pristup modernoj tehnologiji koja im je potrebna za školu i širenje znanja,” izjavila je direktorica Amra Dervišić.

Ova donacija je omogućila da omladinski kutak ponovo zaživi, a djeca će sada imati pristup modernoj tehnologiji koja im je potrebna za učenje i razvoj. Tehnologija napreduje, a mi moramo biti u koraku s vremenom. Ponosni smo što možemo doprinijeti ovakvim inicijativama i pomoći našoj zajednici.

Naša misija u udruženju Kompjuteri Nade je da podržimo budućnost djece kroz tehnologiju, pružajući im alate i resurse koji su im potrebni za ostvarivanje njihovog punog potencijala. Ova donacija je samo jedan korak u našem kontinuiranom naporu da poboljšamo pristup tehnologiji i obrazovanju za mlade u našoj zajednici.

Biblioteke igraju ključnu ulogu u obrazovanju i razvoju djece, a omladinski kutak u Zavidovićima je svijetli primjer kako tehnologija može poboljšati živote i osigurati prilike za učenje i rast. S novim računarima, djeca će moći raditi na svojim seminarskim radovima, istraživati nove teme i razvijati digitalne vještine koje su danas neophodne. Ova podrška je od vitalnog značaja, posebno u vremenu kada tehnologija napreduje velikom brzinom i postaje sve važnija u svakodnevnom životu.

Uz ovu donaciju, nadamo se da ćemo inspirisati i druge organizacije i pojedince da se uključe i podrže slične projekte. Tehnologija ima moć da promijeni živote, a zajedničkim naporima možemo osigurati da svi imaju pristup alatima i resursima koji su im potrebni za uspjeh.